1. Göm
    trådstart

    Spara till DeliciousDela på Facebook

    Marängklänningar?

    Fre 29 jan 2010 13:38 Läst 1979 gånger Totalt 50 svar
    Det har klagats mycket på 80-talets maräng- och gräddbakelseklänningar. Alla säger att de vill ha stilrena klänningar, men jag tycker att de flesta man ser faktiskt går åt maränghållet - både i gallerier här på BT och i bröllopstidningarnas annonser. Är marängen på väg tillbaka tro?

    Kommer min klänning, som varken har draperingar, spetsar, volanger, broderier eller pärlor att se oerhört gammeldags och omodern ut om bara några år?
    « 1 2 3 4 5                 »
    1. Hej!

      Måste kommentera lite bara.. Jag tycker att för att kunna kvala in under rubriken "maräng"- måste klänningen ha puffärm!! En vid kjol gör ingen maräng, tycker jag då! =)

      Det är väl alltid så, svårt att hitta något tidlöst! Isf får man väl kolla långt tillbaka och se om det finns nåt som var poppis förr som fortfarande är snyggt! Det är väl tidlöst om nåt, men det går ju aldrig sia om framtidens modenycker!
    2. Det skulle inte förvåna mig om det snart blir modernt med puffärm igen!
    3. usch, haha! förhoppningsvis är jag gift innan dess och behöver inte ens stöta på dem på alla klänningssidor/magasin!
    4. Sonja68
      Fjosok, vad tycker du?!

    5. Sonja68 skrev 2010-01-29 14:57:23 följande:

      Fjosok, vad tycker du?!
      Det undrar jag också!
    6. Sonja68
      Jag tror det kommer tillbaka faktiskt. Vare sig vi vill eller inte. I sitt rätta element är marängen faktiskt helt okej! Även med puffärm.
    7. Jag tycker även att klänningar med en massa puff i kjolen kan räknas som marängklänningar om det är riktigt mastigt.
    8. Prinsessan Dianas klänning brukar ju ofta stå som modell för en typisk marängklänning.. Men om man jämför den mad dagens klänningar så tycker jag att den är ganska enkel. Den har inga volanger, draperingar, lagda veck, spets- eller tylldekorationer som många av dagens klänningar har.
    9. Det spelar väl ingen roll om klänningen är omodern om några år. Förhoppningsvis kommer du inte behöva den igen

      Sljälv älskar jag gräddbakelsen
      Jag skall blanda lite 2000 tals stilen med den klassiska 80-tals marängen.

      Dvs. Smalt enkalare liv upptill med bara axlar o rak skärning(dock pärlor o glitter) och mega marängkjolen The best of both worlds

      puffärmen hade nog varit OTT även för mig.
    10. Maräng = stor kjol! iaf i min bok

      Jag har så svårt för alla släp - hur mycket har man egentligen "nytta" av ett sånt? Detsamma gäller halvupphisade kjolar med lager av tyll och annat som sticker fram - det kommer bli svårt att hitta klänning för min del för lagomt som jag ska till har väl marängen med puffärm blivit norm.
    « 1 2 3 4 5                 »
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator

Annat innehåll

Allt om kort och trycksaker