Annons:
Sveriges bröllopssajt
Lördag den 31 Juli
 
16:20
Namnsdag: Helena Elin
Inloggade: 73
Besökare: 651
StartBröllopsplaneringMode & SkönhetMedlemmarForumBloggarPar & NygiftaGallerierKöp & SäljFöretagsregisterVideo
Bröllopsämnen > Kläder 
Totalt 4 svar i trådenTotalt 4 svar

(KLICK: 217)

Något fint under....? =)

Ons 10 mar - ID: 3694647 Anmäl inlägget
Jag vill bara ha tips på fina underkläder
Några bra sajter, affärer osv. Bor i närheten av Örebro. Jag tänker mig en torselette (heter det så...?) med fina matchande trosor till och stay ups. Ganska slät, men gärna någon spetsdetalj eller lite brodyr.

Tacksam för tips!
 
1
Lör 13 mar - ID: 3697728 Anmäl inlägget
Citera inlägget Svara på inlägget

Doffsingen82 skrev 2010-03-10 13:29:28 följande:

Jag vill bara ha tips på fina underkläder Några bra sajter, affärer osv. Bor i närheten av Örebro. Jag tänker mig en torselette (heter det så...?) med fina matchande trosor till och stay ups. Ganska slät, men gärna någon spetsdetalj eller lite brodyr.Tacksam för tips!


Ja jag har också försökt mig hitta det, men det verkar svårt om man inte bor i storstaden. jag bor också i närheten av örebro men jag ska bege mig ner till gbg och shoppa.. Haha
Jag måste ha en torsolett då jag har en axelbandslös klänning som är rätt så låg i bak.
 
2
Lör 13 mar - ID: 3697805 Anmäl inlägget
Citera inlägget Svara på inlägget
I Örebro har jag inte hittat knappt något alls, runt nyår fanns lite torseletter på h&m men de var ganska tjocka i tyg och rätt höga i ryggen. Details och Twilfit hade ingenting, och brudspecialisten har en variant, det är med kupor och väldigt tunt tyg på torseletten, med många skenor, inga spetsar eller annat på, men den är lågt skuren i ryggen så den funkade under alla klänningar jag provade.

Jag hoppas på att homepartyförsäljaren av underkläder (var på ett sånt party för ett tag sedan) har bra alternativ, har bara sett dem på bild än så länge. Dock kostade de mellan 1000-1800 kr, så billigt var det ju inte.
 
3
Mån 15 mar - ID: 3699200 Anmäl inlägget
Citera inlägget Svara på inlägget

Cherrygirl skrev 2010-03-13 02:59:29 följande:

Ja jag har också försökt mig hitta det, men det verkar svårt om man inte bor i storstaden. jag bor också i närheten av örebro men jag ska bege mig ner till gbg och shoppa.. HahaJag måste ha en torsolett då jag har en axelbandslös klänning som är rätt så låg i bak.
[/citat]


KatjaB skrev 2010-03-13 09:41:35 följande:

[citat]
I Örebro har jag inte hittat knappt något alls, runt nyår fanns lite torseletter på h&m men de var ganska tjocka i tyg och rätt höga i ryggen. Details och Twilfit hade ingenting, och brudspecialisten har en variant, det är med kupor och väldigt tunt tyg på torseletten, med många skenor, inga spetsar eller annat på, men den är lågt skuren i ryggen så den funkade under alla klänningar jag provade. Jag hoppas på att homepartyförsäljaren av underkläder (var på ett sånt party för ett tag sedan) har bra alternativ, har bara sett dem på bild än så länge. Dock kostade de mellan 1000-1800 kr, så billigt var det ju inte.



Ok... Så det är nästan "overkill" att ens försöka i Örebro...? Det ante mig.... Problemet är att jag måste ha den innan jag mäter mig för att få klänningen uppsydd efter mina mått.
Jag behöver inte vara fullständigt dränkt i spetsar, men någon detalj på en i övrigt slät torselette vore ju sött tycker jag.... Var lite svårare än jag trodde! Inte direkt att jag planerat in en tripp till Gbg precis... Men kanske att det får bli så ändå..?

Tack för råd och tips tjejer!
 
4
Mån 15 mar - ID: 3699233 Anmäl inlägget
Citera inlägget Svara på inlägget

Doffsingen82 skrev 2010-03-15 10:47:17 följande:

Ok... Så det är nästan "overkill" att ens försöka i Örebro...? Det ante mig.... Problemet är att jag måste ha den innan jag mäter mig för att få klänningen uppsydd efter mina mått.Jag behöver inte vara fullständigt dränkt i spetsar, men någon detalj på en i övrigt slät torselette vore ju sött tycker jag.... Var lite svårare än jag trodde! Inte direkt att jag planerat in en tripp till Gbg precis... Men kanske att det får bli så ändå..?Tack för råd och tips tjejer!


Ja jag måste också ha en för att få mina mått till klänningen..
Så jag åker till gbg på torsdag.. Haha

Jag la ner det där med att leta runt här omkring.. Haha
 

Denna tråd är avstängd för svar

(Trådar är normalt sett öppna för diskussion i 3 månader)
▾ Annons ▾