1. Göm
    trådstart

    Spara till DeliciousDela på Facebook

    Ingång och utgång i kyrkan

    Tis 10 aug 2010 17:58 Läst 736 gånger Totalt 3 svar

    Jag blir överlämnad i kyrkan av min pappa. Min sambo och hans bestman kommer då redan stå vid altaret och mina tärnor ska gå in bakom mig. Vi är inte riktigt överens om var de ska gå, jag tycker att eftersom de är mina ska ska de gå rakt bakom mig. Men de tycker det ser snyggare ut om de går i mitten bakom oss. (De ska gå på rad alla tre)

    Och sen när vi ska gå ut, så tänkte jag att best man går bakom min man och tärnorna då bakom mig. Men de tyckte att antingen ska de gå på led med best man först och sen tärnorna efter, eller två och två.

    Hur gör man??

    « 1                         »
    1. De bröllop jag varit på går tärnorna in före bruden (bestmän och bm står redan vid altaret). Utgången så går brudparet först och sen bestman/tärna två och två.

    2. Håller med Niini!

    3. håller med niini jag med

    « 1                         »
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator

Annat innehåll

Allt om kort och trycksaker