1. Göm
    trådstart

    Spara till DeliciousDela på Facebook

    Jag undrar ...

    Fre 12 mar 2010 22:00 Läst 757 gånger Totalt 7 svar
    Jag har en liten fundering...

    Jag och min sambo har under en lååång tid (ett par år) pratat om att gifta oss.I början var det emr att när vi kom till en viss ålder som vi nu börjar närma oss att vi skulle gifta oss. Men nu känns det som det blir allvar i denna disskution och när jag frågor honom om han kan tänka sig är det inte tvär nej utan mest slingrande undanflykter. Men han har ju tagit upp denna disskution också.
    Jag funderar på att ta saken i egna händer och fria eller tycker ni att jag gör fel?
    « 1                         »
    1. LyckligTjej
      Klart du INTE gör fel!
      Jag gick också och väntade i ett antal år utan att blir tillfrågad, så jag tog hand om saken jag också
      Min m2b svarade ja och nu i sommar, ett är efter så blir vi äkta makar så kör på
      Lycka Till!
    2. lärkan
      Du gör absolut inte fel!!!
      Du är supermodig som vågar tar steget och alla kommer att salutera dig för din heroiska insats ;o)

      Stå på dig och ta steget, jag hejar på dig!!
      *KRAM*
    3. Självklart ska du fria om du vill det!

      Man är två i ett förhållande och om bara en skulle ha tillåtelse att fira är för mig som att säga att bara en har rätt att köra bil eller bara en får diska osv.
    4. Ja absolut kan du fria! Om inte hans undanflykter redan innebär att han håller på att planera ett frieri men inte kunnat utföra det än... :)
    5. Ja men hur ska jag veta om han planerar något? Jag kan ju inte läsa hans tankar. Men jag har en liten plan så låt det bära eller brista. Man kan ju inte få mer än ett Nej.
    6. KatjaB
      men om han nu skulle gå runt o planera så får han ju skylla sig själv för att han inte rappat på lite
      Och jag tror nog att om han vill gifta sig blir han nog jätteglad att bli friad till också, det blev min sambo
    7. funderade på att ställa den stora frågan i helgen. Men det verkar som våra planer kommer att bli ändrade. :(
    « 1                         »
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator

Annat innehåll

Allt om kort och trycksaker