1. Göm
    trådstart

    Spara till DeliciousDela på Facebook

    Livemusik på ett enklare bröllop?

    Lör 31 jul 2010 16:16 Läst 682 gånger Totalt 6 svar

    Kan man ha ett litet band eller trubadur på ett inte så stort bröllop? Eller blir det konstigt? Vi kommer vara 50 personer i en bygdegård, och kommer bjuda på en grillbuffé.. Spelar band bara på stora dyra bröllop eller hur funkar det? Och vad kostar det egentligen?

    Har bara varit på ett bröllop själv och dom hade inget band eller så, så jagvet inte riktigt hur det funkar..
    Blir det inte lite tråkigt med en trubadur bara? Lite tomt? Inget röj? Det borde väl vara billigare att hyra en trubadur än ett helt band?
    Kan ni ge mig lite tips o råd så e jag tacksam..

    « 1                         »
    1. Jag tycker absolut inte det blir konstigt med liveband för att bröllopet inte är superstort. Har varit på bröllop med 30 gäster där det varit livemusik och tycker bara att det livar uppstämningen. Personligen föredrar jag livemusik framför cd eller spotify eller vad man nu vill använda istället. Men det är ju dock högst personligt vad man vill lägga pengar och energi på. 

      Vad det kostar är ju väldigt olika beroende på vilket band du vill anlita, hur pass proffsiga dom är, hur mycket dom har spelat innan, hur länge dom ska spela, hur många dom är osv osv. Givetvis kostar ett helt band oftast mer än en trubadur som kör ensam. Men lättast är väl att kolla upp några specifika band för att se vad dom vill ha. Det kan finnas allt från trubadurer som tar 1500 kr till band som kanske vill ha 15 000 kr så det är ju jättesvårt att svara på. 

      Jag tänker också att det inte behöver bli tråkigt med trubadur, det beror ju helt på hur personen är. Hur han/hon kan ta publiken osv. Men det är klart att det nog inte blir discostämning på det hela. Det beror väl lite på vad ni är ute efter också. En kombination kanske är möjlig också. Både trubadur och inspelad musik.  

    2. KatjaB

      men det är väl inte så litet med 50 pers.. vi var 70 st och hade liveband. Höjer verkligen stämningen!
      Vad det kostar är ju helt beroende på vad ni ska ha för band.

    3. vi kommer ha kring 50 pers, vi kommer ha en trubadur. Han kostar 2500 och då har jag fått kompis pris för att vi känner varann sen förr. I vanliga fall tar han 4000 under storhelger så jag är nöjd.
      Tycker absolut man kan ha livemusik det blir ju helt annan stämning då, sen kan man ju ha förinspelade låtar oxå om inte trubaduren spelar hela kvällen.

    4. Livemusik är kanon oavsett feststorlek tycker jag! 

      En bra trubadur får igång publik lika mycket som ett större gäng, men jag själv tycker det är roligare med band! =) 

      Ni måste isf också bestämma vad ni ska ha för något. Ska det vara ett gäng som spelar dansvänligt för styrdans, eller ska det vara för att man ska dansa hopp å studs-discodans?

      Men jag rekommenderar liveband! =) 

      Kan kosta allt från ett par tusen till flera tiotals tusen. Beroende på rykte osv. Priset säger ofta inget direkt om hur duktiga de är. Ett amatörband kan vara precis lika bra på att höja stämningen som Cotton club tex.

      Lycka till! 

    5. Vi ska ha live band i form av en trio gitarrister inkl sångare. Vi är 36st och de ska först spela lite mingel musik, sedan håller de i lite typ allsång.....sedan lite underhållningsbakgrundsmusik, och till sist discomusik.
      Blir kanon!
      Vart har ni festen????

    6. Vi ska också vara i en bygdegård, ha grillbuffé och vara ca 50 pers och vi vill mer än gärna ha liveband :) letar för fullt nu så kör på det.

    « 1                         »
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator

Annat innehåll

Allt om kort och trycksaker