Anna & Martins blogg
Idag är dagen, den dagen! Vi firar bröllopsdag -1 år :) Det är det nog inte så många som lyckas med.. Hoppas det blir bättre väder om ett år, idag har det nämligen regnat och åskat hela eftermiddagen. Det vill vi inte veta av nästa år!
Något mer planerat eller bestämt har det inte blivit, däremot har vi flyttat! Å jösses vad mycket saker vi har, det kommer dröja innan vi kommer helt i ordning i vår nya våning! Här och där hittar man dock saker som påminner om bröllopet; tidningar och magasin, menyförslag och smyckesbroschyrer. Det finns så himla mycket fint, hur ska man kunna välja!?
/Anna
Ingen kommentar
|
Då har även jag tagit mig i kragen, ehm pyjamasen, och satt mig här för att skriva ett par rader. Klockan är 8.30 en söndag, jag kan inte påminna mig när jag senast var uppe så här tidigt utan någon särskild anledning på en ledig dag.. Det måste vara åldern! Martin va uppe innan 8 igår så han är inte bättre han, bara äldre! :)
Ja som sagt så är nu festlokalen och kyrkan bokad, så också bröllopsnatten! Bestman och Toastmaster är tillfrågade sedan länge och nu har jag även frågat min tärna, hon sa JA! Avslöjandet om vilka dessa är då *trumvirvel* Glenn Sjöberg, Mikael Jönsson och Jessica Ågren. Tack vänner!
Planerna fortskrider framförallt med insupande av inspiration, det känns skönt att vi är ute i så god tid och slipper stressa! (Än i alla fall..)
/Anna
Ingen kommentar
|
Efter att ca 3 helger i rad försökt ta oss till den andra aktuella kyrkan (Emmislöv) utan att lyckas ger vi nu upp.
En av enledningarna till detta stora misslyckande är en viss bil som med omedelbar verkan ska parkeras på Blocket tills någon väljer att köpa den. Har jag tur stanna verkstadsräkningen bara på 12000:-.
Tur i all otur är då att i kraft av detta misslyckande har nu den kyrka vi redan besökt blivit bokad och klar! Vi hade ju trots allt nästan redan bestämt oss för den ändå.
Gumlösa kyrka blev det för de som undrar...
/Martin
Ingen kommentar
|
Det var ett tag sedan det skrevs något här nu märker jag..*pik till Anna*. Fast å andra sidan har det inte hänt något överhuvudtaget på bröllopsfronten på ett tag. Vi har inte ens ångrat oss...;)
I vilket fall var vi och tittade på en av två potentiella kyrkor i söndags. Verkar som beslutet om vilken kyrka det blir är ganska taget redan efter det här besöket, men vi väntar nog att tillkännage var det blir tills vi har tittat på den andra också...
Folk här runt omkring måste tro att vi har blivit frälsta och djupt kristna helt plötsligt eftersom vi helt plötsligt dyker upp på diverse underliga gudstjänster. Ledsen att göra er besvikna i den frågan! :)
/Martin
Ingen kommentar
|
Nu känner man verkligen att det börjar röra lite på sig i planeringen. Allt har gått från ganska hypotetiskt till väldigt konkret just idag, då jag har bokat plats och datum för bröllopsfesten! Det valda datumet är den 21:e maj 2011, vilket inte helt otippat innebär att även bröllopet kommer att ske den dagen.
Fräckt att äntligen ha ett datum att jobba emot!
Bäckaskogs slott utanför Kristianstad är det iallafall som får den stora äran att arrangera får bröllopsfest! Tur att man har en klassföreståndare från högstadiet som arrenderar ett slott...:)
Nu ska vi bara hitta en kyrka som vi tycker om också...
/Martin
Ingen kommentar
|
- Introduktion
- Statistik
- Mina favoriter
- Nya bloggar
- Senast uppdaterade
- Hem & Fritid
- Hälsa & Vård
- Kultur
- Media
- Personligt
- Senaste bloggarna
- Bröllop
- Carpe diem
- Föräldraskap
- Graviditet
- Husdjur
- Intressen
- Ofrivillig barnlöshet
- Planerar barn
- Relation & Möten
- Reseskildring
- Svenskar utomlands
- Utveckling
- Samhälle
Ingen kommentar 

