Prinsessyra

Prinsessyra


Totalt  svar i tråden Totalt 124 inlägg i bloggen Tidigare svar Sida 3 av 12 Senare svar Sida 3 av 12   Trådstart Första sidan
Sön 23 maj 2010 21:03

Vackra klänningar!

av dreams can come true @ 21:03

Hon är ingen riktig prinsessa men Michelle Obama ser ut som en sagoprinsessa i flera av hennes vackra festblåsor!
  

Min favoritklänning ser du om du klickar vidare på denna länk:
www.aftonbladet.se/sofismode/article7163827.a...

Det är en fantastisk blå klänning, designad av Peter Sononen! Michelle ser helt fantastisk ut i denna klänning som sitter som en SMÄCK på henne:)
Hoppas på att få se lika snygga känningar på kvinnorna som är gäster på Kronprinsessbröllopet!!

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar

Bröllopsdags i Bingolotto

av dreams can come true @ 08:06

I kväll kl.19.00 är det dags för bingolotto i tv4+. Kaisa och Daniel från Järpås gifter sig i direktsändning.
Läs brudparets blogg här:
danielkajsa.blogspot.com/

Elisabeth Tarras Wahlberg är gäst i programmet och skall berätta detaljer om det stundande Kronprinsessbröllopet.

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar
Tor 20 maj 2010 20:51

Och starkast av dem är KÄRLEKEN

av dreams can come true @ 20:51

Det är väldigt intressant att höra Carl Johan Bernadotte berätta om hur kärleken ändrade hans liv. Han verkar vara en underbart "go gubbe" och han är väldigt öppen om allt vad det innebar att lämna sin prinstitel.
Men roligast och gulligast av allt är alla engelska uttryck han har med i var och varannan mening:) Han pratade bland annat om en av sina bröder: 'Han hade sin girlfriend boende hos sig.'

Man kan inte hjälpa vem man blir kär i...

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar

Äntligen torsdag

av dreams can come true @ 12:42

I kväll visas ännu ett avsnitt ur dokumentärserien Familjen Bernadotte. Kvällens avsnitt handlar om Kungens farbror, Carl Johan Bernadotte, som offrade sina titlar och privilegier för en kvinnas skull. MISSA INTE detta kl. 20.05!

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar
Mån 17 maj 2010 20:49

Intervjun

av dreams can come true @ 20:49

Daniel Westling berättade för första gången om sin njursjukdom. Han sa att han mår bättre än någonsin och att det är en speciell känsla att ha sin pappas njure i sin kropp. Daniel var noga med att få slut på spekulationerna om ärftlighet i samband med sjukdomen. DEN ÄR INTE ÄRFTLIG. Bästa med intervjun var att se hur de båda stöttar och uppmuntrar varandra. De växlar blickar med varandra som bara de förstår. Men i de blickarna anar man stabilitet,stöttning och framförallt KÄRLEK.
Tiden går snabbt nu och jag tycker inte att det är så konstigt att Kronprinsessparet inte kommer att närvara vid firandet av Victorias födelsedag på Borgholm 14 juli. De kanske är på bröllopsresa eller helt enkelt vill ha tiden efter bröllopet för sig själva.

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar

GUD SÅ SÖTA!

av dreams can come true @ 20:18

Kronprinsessparet är ju bara för söta tillsammans i början av intervjun som nu visav på tv4! Daniel har verkligen tagit sin roll på allvar men man märker att han är LITE nervös:)


-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar

Vilken kanal kl.20.00??

av dreams can come true @ 14:19

I kväll visas Dokumentärfilmaren Gregor Nowinskis exklusiva intervju med Kronprinsessparet. De berättar om det stundande bröllopet, sin kärlek och det gemensamma liv som väntar. Så missa inte det i tv4 kl.20.00 i kväll! Samtidigt visas det sjunde och sista avsnittet av "Danska kungahuset inifrån" i SVTs serie Det kungliga bröllopet. Bra att SVT är duktiga på att sända program i repris:) Jag kommer att titta på reprisen av Det kungliga bröllopet i morgon, i kväll ser jag fram emot intervjun med Victoria och Daniel!

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar
Sön 16 maj 2010 14:12

Missa INTE tv4 kl.16.05

av dreams can come true @ 14:12

I eftermiddag kl.16.05 visas reprisen från torsdagens program Familjen Bernadotte (tv4). Det var det BÄSTA programmet om svenska Kungafamiljen som visats! Vi fick höra Kronprinsessan berätta om barndomen, dyslexi och ätstörningar. Jag måste erkänna att jag fick en helt annan syn på henne och hennes tillvaro. Det är verkligen INTE en dans på rosor att klara av uppgifterna som Sveriges Kronprinsessa. Men Victoria har vuxit in i sin roll och klarar den utmärkt! NU VET JAG att jag kommer gråta när Victoria går ner för altargången den 19/6.

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar
Tor 13 maj 2010 19:10

titta på fina klänningar

av dreams can come true @ 19:10

Kika på stjärnorna som glittrade på rödamattan i Cannes! Kanske hittar du inspiration till din egen klänning,frisyr eller smycken:)
www.gp.se/nyheter/bilder/1.368824-klanningar-...

Kronprinsessan och Daniel Westling var i Storkyrkan i går och kollade läget, en mycket viktigt sak att göra innan den stora dagen!

www.aftonbladet.se/brollopet/article7120962.a...

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar
Lör 8 maj 2010 09:50

Återträff

av dreams can come true @ 09:50

Idag skall jag på återträff med gymnasieskolan. Jag gick på Bernadottegymnasiet i Göteborg, skolan firar 10 år och alla tidigare elever är bjudna på årets studentbal. Men tyvärr skall det enligt SMHIs hemsida regna hela dagen:( åh så tråkigt!!!

För att kolla vädret på ditt bröllop, inför nån stor fest eller utomhusevanemang gå in på www.smhi.se och sök på din ort.
Då kan man ju försöka klä sig efter väder:)

-Soon Mrs.B

Kommentarer Ingen kommentar


  Tidigare svar  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  ... Senare svar

Annat innehåll